Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pomiary parametrów elementów i układów hydraulicznych. W Laboratorium Systemów Hydrotronicznych przeprowadza się pomiary parametrów urządzeń hydraulicznych, w celu wyznaczenia ich charakterystyk statycznych i dynamicznych, identyfikacji parametrycznej i sprawności oraz do celów diagnostycznych. Laboratorium wyposażone zostało w elektroniczne przyrządy pomiarowe, które umożliwiają szybki, dokładny i jednoczesny pomiar kilku parametrów, rejestracje ich wartości oraz przetwarzanie komputerowe wyników.

Słowa kluczowe: napędy i sterowania hydrauliczne, układ pomiarowy, układ regulacji

Badania elektrohydraulicznych elementów sterowania proporcjonalnego w układach regulacji turbin wodnych. Przedstawiono wyniki badań wybranych proporcjonalnych rozdzielaczy sterujących oraz kompletnego, modelowego serwomechanizmu aparatu kierowniczego regulatora obrotów turbiny wodnej w warunkach, które mogą występować na obiektach hydrotechnicznych. Opracowano wytyczne do projektowania układów zasilania olejowego umożliwiających uzyskiwanie wymaganych parametrów procesu regulacji.

Słowa kluczowe: turbina wodna, rozdzielacz proporcjonalny, charakterystyka Bodego

Ocena właściwości dynamicznych mikrozaworu maksymalnego. Artykuł przedstawia badania właściwości dynamicznych mikrozaworu maksymalnego, gdzie podstawowym węzłem konstrukcyjnym jest układ grzybek stożkowy – ostrokrawędziowe gniazdo. Podano potwierdzoną doświadczalnie zależność pozwalającą określić częstotliwość własną mikrozaworu na podstawie charakterystyki statycznej, wymiarów geometrycznych i parametrów pracy.

Słowa kluczowe: zawór grzybkowy, charakterystyka statyczna, częstotliwość własna

Funkcjonalne podejście w projektowaniu układów hydraulicznych. W artykule przedstawiono funkcjonalne podejście do tworzenia koncepcji układu hydraulicznego. Funkcje spełniane przez układ podzielono na dwie grupy – podstawowe i pomocnicze. Wyodrębniono w nich najczęściej występujące sposoby realizacji. Omawiane podejście zilustrowano przykładem.

Słowa kluczowe: schemat hydrauliczny, funkcje układu hydraulicznego, tablica morfologiczna

Reklama w HiP 1-6/2017

© 2015 Hydraulika i Pneumatyka, design: wosiak.pl